ΣΥΜΒΑΤΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ- ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ…

ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ

Είναι γνωστό ότι καταναλώνονται ημερησίως γύρω στα 60 δισεκατομμύρια βαρέλια πετρελαίου τα οποία διακινούνται από τους πετρελαιοπαραγωγούς. Αξιοσημείωτο είναι πως τα υπάρχοντα αποθέματα πετρελαίου στον πλανήτη δεν είναι ισοκατανεμημένα αλλά συγκεντρώνονται σε λίγες περιοχές της γης και κυρίως γύρω από την περιοχή του Περσικού Κόλπου. Επίσης, εκτός από την υγρή μορφή πετρελαίου που είναι η πλέων διαδεδομένη, υπάρχει και η στερεή  στην οποία δε γίνεται εκμετάλλευση διότι είναι οικονομικώς ασύμφορη.

Τέτοια μορφή αποτελούν τα Oil Shales (πετρώματα που περιέχουν πολυμερή οργανική ουσία) και τα Tar Sands ( αμμώδες πέτρωμα πλούσιο σε ασφαλτικό υπόλειμμα). Τέλος αξίζει να αναφερθεί ότι από το 1995 μέχρι σήμερα παρατηρείται συνεχής αύξηση των βαρελιών πετρελαίου που καταναλώνονται ημερησίως.

ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΠΝΙΓΕΙ ΤΗΝ ΑΡΚΤΙΚΗ

Πολλοί κάνουν λόγο για μια από τις μεγαλύτερες οικολογικές καταστροφές που έχουν καταγραφεί στην ιστορία. Σύμφωνα με τους ειδικούς τόνοι ολόκληροι πετρελαίου χύθηκαν σε μια απέραντη έκταση δασών στη Βόρεια Ρωσία κοντά στον ποταμό Πετσόρα, οι εκβολές του οποίου καταλήγουν στο βόρειο παγωμένο ωκεανό. Οι υπεύθυνοι μόλις αντιλήφθηκαν ότι η καταστροφή ολοένα και μεγαλώνει προσπάθησαν να το εμποδίσουν δημιουργώντας φράγματα έτσι ώστε να μη φτάσει στη θάλασσα. Τα φράγματα όμως δεν άντεξαν και έσπασαν. Ύστερα απ’ αυτό προσπάθησαν να περιορίσουν την καταστροφή χρησιμοποιώντας χημικά, αλλά και εδώ υπήρχε ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα. Ο χειμώνας  κάλυψε με χιόνια τα σημεία όπου είχε διαρρεύσει το πετρέλαιο. Οι υπεύθυνοι ισχυρίζονται ότι έχουν περιορίσει αισθητά αυτή την καταστροφή. Βέβαια αντίθετη είναι η άποψη των οικολογικών οργανώσεων που ισχυρίζονται πως η καταστροφή ήταν πολύ μεγάλη και ανάλογη, ίσως και μεγαλύτερη από εκείνη της Αλάσκας το 1989.

ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟΥ

Σ’ αυτή την περίπτωση η γη λειτουργεί όπως ακριβώς το ανθρώπινο θερμοκήπιο. Επιτρέπει δηλαδή, την είσοδο των ακτινών του ηλίου στην επιφάνεια της όμως τις παγιδεύει εκεί και μόνο ένα μικρό μέρος καταφέρνει και δραπετεύει από την υπεριώδη ακτινοβολία που έχει δημιουργηθεί στην ατμόσφαιρα. Την ευθύνη γι’ αυτό το φαινόμενο γνωστό ως το «φαινόμενο του θερμοκηπίου» φέρει ο άνθρωπος και συγκεκριμένα τα αέρια που παράγονται από τα εργοστάσια και τις μεγάλες βιομηχανίες τα οποία καταλήγουν στην ατμόσφαιρα της γης. Τα κυριότερα αέρια του θερμοκηπίου είναι: το διοξείδιο του άνθρακα το οποίο ευθύνεται περίπου για το 50%, οι χλωροφθοριωμένοι υδρογονάνθρακες που ευθύνονται περίπου για το 205,το μεθάνιο που προέρχεται κυρίως από χωματερές, το μονοξείδιο του αζώτου και το όζον.

ΧΛΩΡΟΦΘΟΡΑΝΘΡΑΚΕΣCFCs

Οι χλωροφθοράνθρακες αποτελούν το μεγαλύτερο εχθρό του όζοντος και τη μεγαλύτερη αιτία εξαφάνισης του από την επιφάνεια της γης. Κάποτε τους θεωρούσαν αβλαβείς γι’ αυτό και χρησιμοποιούνταν σε αρκετά προϊόντα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα που χρησιμοποιείται ακόμη και σήμερα είναι το φρέον το οποίο χρησιμοποιείται ως ψυκτικό στα κλιματιστικά και στα ψυγεία. Ακόμη οι χλωροφθοράνθρακες χρησιμοποιούνται σε ορισμένους τύπους πολυστερίνης και σε ορισμένα αεροζόλ ως προωθητικά αέρια. Ωστόσο, αυτό που μπορούν οι άνθρωποι να κάνουν για την καταπολέμηση αυτού του φαινομένου είναι πρώτον να αποφεύγουν τη διογκωμένη πολυστερίνη και τα μικρά εκδρομικά ψυγεία. Μπορούν να συμβουλεύονται τον καταστηματάρχη σε περίπτωση που έχουν αμφιβολίες για ένα προϊόν. Επιπλέον, πρέπει να προσέχουν ώστε τα κλιματιστικά να μην έχουν διαρροές και να αποφεύγουν τα αεροζόλ αντικαθιστώντας τα με άλλα προϊόντα που περιέχουν αντλίες κενού.

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

βαλε σε κυκλο τη σωστη απαντηση

1.  το φαινομενο του θερμοκηπιου δημιουργειται:

A. ΑΠΟ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΗΛΙΑΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Β. ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΣΥΜΒΑΤΙΚΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΩΝ ΚΟΙΤΑΣΜΑΤΩΝ.

Γ. ΑΠΟ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ.

1.  ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΓΑΙΑΝΘΡΑΚΩΝ ΕΠΑΡΚΟΥΝ:

Α. ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.

Β. ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ.

Γ. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ Η ΓΗ.

1. Η ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΟΖΟΝΤΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ:

Α. ΑΠΟ ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ ΑΠΟΒΛΗΤΑ όπως π.χ. ΧΛΩΡΟΦΘΟΡΑΝΘΡΑΚΕΣ.

Β. ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΞΥΛΩΝ.

Γ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΤΩΝ ΥΓΡΩΝ.

1. Η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ:

Α. ΑΠΟ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΗ ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΩΝ ΠΗΓΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.

Β. ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ της ΡΥΠΑΝΣΗΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ.

Γ. ΑΠΟ ΤΗ ΧΡΗΣΗ της ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ, ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ, ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ.

1. ΤΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ μέσα ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ (ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΑΝΤΛΗΣΗ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ
    ΚΑΙ ΓΑΙΑΝΘΡΑΚΩΝ) ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ότι ΘΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ:

A. ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΥΔΡΟΓΟΝΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΗΣΗ της ΗΛΙΑΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.

Β. ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ της ΑΙΟΛΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.

Γ. ΑΠΟ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΙΑΣ ΝΕΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ.

1. ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΦΙΛΙΚΗ προς ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ:

Α. ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΚΑΙ ΓΑΙΑΝΘΡΑΚΩΝ.

Β. ΑΠΟ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΩΝ ΠΗΓΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.

Γ. ΑΠΟ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Δόθηκαν στους μαθητές 100 ερωτηματολόγια.
Από αυτά 50 δόθηκαν σε μαθητές Λυκείου,
25 σε μαθητές Γυμνασίου και 25 σε απλούς πολίτες.

Ανά ερώτηση σωστά απάντησαν:

Στην 1η το 86%, στη 2η το 51%, στην 3η το 91%,
στην 4η το 88%, στην 5η το 64% και στην 6η το 90%.

Από τα παραπάνω φαίνεται ότι οι πολίτες έχουν κατανοήσει
το μέγεθος του προβλήματος που προκύπτει από την αλόγιστη
χρήση των συμβατικών πηγών ενέργειας, αλλά εντύπωση προκάλεσε
το γεγονός ότι δυσκολεύονταν να κατανοήσουν ότι το πρόβλημα
εξάντλησης των συμβατικών κοιτασμάτων ενέργειας είναι πρόβλημα
που θα φανεί εντονότατα στο άμεσο και ορατό μέλλον.

Ένα άλλο στοιχείο που προέκυψε από την έρευνα είναι ότι πολλοί
πιστεύουν πως ένας νέος τύπος βενζίνης, βγαλμένης από πετρέλαιο,
θα δώσει τη λύση στο ενεργειακό πρόβλημα.

Πάντως πιστεύουμε ότι και μόνο η ανάγνωση του ερωτηματολογίου
ευαισθητοποίησε τους ανθρώπους.